VMZINC® Titanyum Çinko

Çatı, Cephe ve Yağmur Suyu İndirme Sistemleri

1837 yılında Fransa’da üretim hayatına başlayan VMZINC® yaklaşık 200 yıllık bir geçmişe sahiptir ve VM Building Solutions grubunun rulo halinde çinko üreten ve pazarlayan uluslar arası ticari markasıdır.

Tarihteki ilk entegre çinko tesisini hayata geçiren VMZINC® kuruluşundan bugüne sektöre yön veren geliştirdiği çatı ve cephe ürünleri ve sistemleri ile öncelikli tercih sebebi olmuş kendi alanında lider bir markadır. VMZINC® titanyum çinko ürünleri, Avrupa normu EN 988’i sağlayacak şekilde %99.995 oranında saf çinko, titanyum ve bakır ile alaşım edilmiştir.

Değişik renklerdeki doğal patinalı, pigmentli ve estampe yüzey alternatifleri ve istenilen renkte üretim yapılabilmesi sayesinde mimarların, yatırımcıların öncelikli tercihleri arasına girmiştir.

Çatı kaplamaları ve cephe kaplamaları dahil, yağmur suyu indirme sistemleri, iç mekan – dış mekan, eski-yeni binaların tüm fonksiyonlarında kombine edilebilecek doğal renkler ve doğal dokular yapıları ön plana çıkartıyor. Bina ve çevre ile kurulan uyum ile hayaller gerçeğe dönüşüyor.

Projelerinizde, VMZINC®’i tercih etmenizin birçok nedeni olabilir: korozyona karşı direnci, dayanıklılığı, uzun ömrü, bakım gerektirmemesi… VMZINC® ayrıca, esnekliği, kolay işlenebilir bir metal olması, çok yönlü uyumu ile bütünleşen zarafeti sayesinde, tüm dünyadaki mimari projelerde aranılan, yaratıcı bir yapı malzemesi olmuştur.

Mimari malzeme VMZINC® titanyum çinkonun asilliği, sıcaklığı ve doğal estetiği binalarınızın prestijini vurguluyor.

Doğal Yüzey Seçenekleri

NATURAL-ZINC

Parlak çinko “Natural Zinc” (metalik görünümlü patinasız çinko) yüzeyi başlangıçta gümüş gibi parlaktır. Atmosferde, O2, H2O ve CO2 ile tepkimeye girerek patina oluşturan yüzey zamanla (6 ay ila 2 sene) yarı mat, nihai füme gri tonuna dönüşecektir. Patina tamamlandıktan sonraki sürede sabit kalan bu ton, yine VMZINC fabrikalarında üretilen QUARTZ-ZINC tonu ile birebir aynıdır.

QUARTZ-ZINC

Kadifemsi dokusu, %100 doğal görünümü ile diğer tüm yapı malzemeleriyle eşsiz bir uygum içerisindedir. Kadifemsi dokulu yüzeyin renk tonu en baştan itibaren, parlak doğal çinkonun aylar sonra ulaşacağı patinalı tona en yakın olanıdır ve bu tonu daima korur. Oluşabilecek küçük çizikler, doğal patina sayesinde kısa zamanda kaybolacaktır.

ANTHRA-ZINC

QUARTZ-ZINC’e uygulanan bir işlemle, antrasit kristal yapıda kadifemsi, mat siyah bir yüzey elde edilir. Kesinlikle bir lak veya boya uygulaması değildir, çok uzun yıllar kendini koruyan bir doğal siyah patinadır. 1980’li yıllarda, arduaz taşı ile ortak kullanımındaki artan talepleri karşılamak için tasarlanmıştır. Bu anlamda, dünya üzerinde üretilen fabrika çıkışlı ilk patinalı çinkodur.Bugün, bir benzeri olmayan mat siyah görünümü, gözle görülebilir taneli dokusu ile ANTHRA-ZINC® dünyadaki tüm mimarlar tarafından beğenilmektedir.

AZENGAR-ZINC

AZENGAR® çinko pazarındaki en aydınlık, mat ve brüt tonda patinalı çinko… Pürüzlü estampe yüzey sayesinde doğal ışıklı ortamlarda hafif gölgeli oyunları ve binaya kazandırdığı ebedi görünüm ile kolayca ayırt ediliyor.

Mimari esere orjinal ve anlamlı bir dokunuş…

PİGMENTO (Pigmentli Patinalı Yüzeyler)

Çinko genelde şık, çekici gri tonu ile bilinir; bir de kırmızı, yeşil, kahve ve mavi ile zenginleştirilmiş çinkonun tasarımlara katacağı değeri hayal edin…

PIGMENTO® serisi QUARTZ-ZINC® yüzeyine mineral pigmentler eklenerek elde edilir.

Bu patentli yüzey uygulaması neticesinde, patinalı yüzey dokusu ve patinanın çevresel özellikleri korunmaktadır. Çatı uygulamaları için proje iklimine, rakımına ve eğimine özel PIGMENTO® Matt seri önerilmektedir.

Doğal renkleri, organik dokusu ve güneş ışığı ile dans eden tonları ile yeni fikirlere esin kaynağı olmaya devam eden PIGMENTO® serisi diğer tüm yapı malzemeleriyle mükemmel bir uyum sergilemektedir.

Satine ve Matt olmak üzere 4 renk seçeneği ile:

 •     Pigmento Yeşil (Liken yeşil)
 •     Pigmento Kırmızı (Toprak kırmızı)
 •     Pigmento Mavi (Kül mavi)
 •     Pigmento Kahve (Ağaç kabuğu)

Dilediğin renkte PIGMENTO – Make it yours !

1837 yılından bu yana yüzey görünümü teknolojisinde öncü, VMZINC® know-how’ını çağdaş üretim teknikleri ile birleştirerek tüm mimari taleplere cevap verebilecek istenilen renkte PIGMENTO® üretim yapıyor. Bu çığır açan yenilik piyasaya yeni bir soluk getiriyor.

Mimari estetiğe yönelik bu son yenilik, son kullanıcıların talepleri doğrultusunda arzu edilen renkte üretim yapılabilmesi, tüm VMZINC® cephe ve çatı sistemleri için mevcut olup, bu renkler VMZINC® ve mimari tasarım ekipleri tarafından ortak oluşturuluyor. Projeye özel her bireysel talep VMZINC® tarafından “terzi düşüncesi” ile inceleniyor ve projeye uygun kapsamlı bir çözüm sunuluyor.

VMZINC Titanyum Çinko Çatı Kaplama Sistemleri

Konveks, konkav, düz, kubbe vb. eğimli çatılardaki ilk tercihiniz VMZINC® titanyum çinko,
çeşitli yüzey kaliteleri ile birlikte özgün tasarım olanağı ve en üst kalitede çözümler sunar

Standart Rulo ve Levha Ölçüleri

 • Bobin Eni: 500 – 650 – 1.000 mm
 • Kalınlık: 0,65 – 0,70 – 0,80 – 1,00 – 1,50 mm
 • Bobin Ağırlıkları: 100 – 500 – 1.000 Kg
 • Levha Ebadı: 1.000 x 2.000 mm – 1.000 x 3.000 mm

Tüm ürünler polietilen folyo ile kaplıdır.

VMZ Çift Kilit Dik Kenet Sistem

Minimum %5 eğimi olan çatılarda kullanılabilen, geleneksel/ modern tüm mimari çeşitliliğe kolayca adapte olabilen, göze çarpıcı ve canlı hatlar sergileyen bir sistemdir.

Eğimli metal çatılarda, ilk tercih edilen bu sistemde, profilin kenetlerinde yapılan (manuel veya mekanik) çift bükme ile mükemmel su sızdırmazlığı sağlanır.

VMZ Çıtalı veya Kepli Sistem

Sade ve şıktır. Güçlü kentsel ifadesi, göz alıcı konturları, etkileyici ışık-gölge oyunları sayesinde ayırt edilen tasarımlara olanak tanır.

Bu geleneksel kepli kaplama yöntemi ahşap çıtaları ve çıtaları kaplayan VMZINC® kapakları içerir. Projeye göre ahşap çıta boyutları ile oynayarak farklı efektler elde edilebilir. Tüm eğimli çatılarda kolaylıkla uygulanır.

VMZ Pul Kaplamalar

Pul Kaplamalar farklı ebat, yüzey ve şekillerde işlenebilir. Titanyum çinko malzeme ile modern ve çağdaş binalarda sağlanan uyum aynı zamanda geleneksel/tarihi yapılarda da fark yaratır.

Yiv tekniği ile hizalanmış veya şaşırtmalı uygulanan derzler ile ışık-gölge oyunları en doğal şekilde yansıtılır, böylece mimari çizgiler mimarın görmek istediği boyutlarda vurgulanabilir.

VMZINC Titanyum Çinko Çatı Alternatif Kaplama Sistemleri

VMZ Çift Kilit Dik Kenet Sistem

Dik kenet, tek bükümlü veya çift bükümlü levhaları kilitleyen bir sistemdir.

 • Min. eğim 3º (%5)
 • Kalınlık 0,7 mm / 0,8 mm
 • Kenet hadve yüksekliği 25 mm
 • Maksimum panel uzunluğu 15 m (Yüksek ve dağlık alanlarda > 900 m) kullanım için, VMZINC teknik ekibine danışınız.)
 • Standart panel genişlği 430 mm – 580 mm
 • Tüm çatı tipleri için elverişlidir.

VMZ Çıtalı veya Kepli Sistem

Ahşap çıtaları ve bu çıtaları kapama keplerini içeren geleneksel çatı kaplama yöntemidir. Ölçülendirilen çinko levhalar, çıtaların üzerine geçirilen keplerle sıkıca tutturulur. Kepler levhaların üzerine binili şekilde tespit edilir, bu sayede su sızdırmazlık sağlanır. Bu teknik, güçlü ve göze çarpan hatlar sergilerken, gölge efektleri ile beraber, kentsel karakteri öne çıkartır. Ahşap çıta kullanmadan, aynı ifadeyi sağlayan, kenet enleri daha kalın bırakılarak elde edilen sürgü çıtalı sistemler de (Osmanlı kenedi) mevcuttur.

 • Tüm düz eğimli çatılar ≥ 5 %,
 • Kalınlık 0,65 mm / 0,70 / 0,80 mm
 • Bobin eni 500 mm / 650 mm
 • Çatıda 40 mm veya 50 mm kare çıtalar, eğimli mahyada 60 mm kare çıtalar, mahyada ise 80 mm’lik kare çıtalar kullanılır.

VMZ Pul Kaplama Sistemi

Dört farklı model ve ayrıcalıklı formlar

VMZ Soletos Balık Sırtı
(145x210mm yuvarlak kavisli form)

VMZ Losangos
(160x160mm kare köşeli form)

VMZ Adeka®
(400x400mm pırlanta kesim form)

VMZ Değişken Pul Kaplamalar
(Karo, kare, dikdörtgen)

VMZINC Titanyum Çinko Yağmur Suyu İndirme Sistemleri ve Aksesuarları

Çok çeşitli formlarda aksesuar ve bağlantı elemanlarını içeren komple bir sistemdir. Estetiği, uzun ömrü ve bakım gerektirmemesi ile en üst düzey kalite ve uyumu sağlar.

Çatı ve cephe kaplamasından bağımsız, tüm çatı tiplerinde tercih edilir.
Türkiye’de geleneksel olarak yaygın kiremit ve shingle çatı kaplamalarda aksesuar olarak sıklıkla tercih edilir. Özellikle, çok çabuk kurulumu, aksesuar kolaylığı ve bakım gerektirmemesi mesken sahiplerini çok uzun yıllar rahat ettirecektir.

 1. Oluk sonlandırma kapağı,
 2. Daire kesitli oluk,
 3. Gizli kelepçe,
 4. İç köşe dönüş aksesuarı,
 5. Dış köşe dönüş aksesuarı,
 6. Suyolu değiştirme elemanı,
 7. Bağlantı,
 8. Yağmur suyu kolektörü,
 9. Dirsek,
 10. İniş bağlantı elemanı,
 11. Su iniş borusu,
 12. Kendi kendine kilitlenen su iniş boru kelepçesi

VMZINC Oluk ve İniş Sistemleri projelerinize ne katar?

EKONOMİK: Lehimsiz ve bükümsüz hazır aksesuarlar sayesinde kolay, hızlı kurulum.
ESTETİK: Orijinal aksesuarları sayesinde şık bitim detayları.
MİMARİ: Eski eser, renove veya modern tüm yapılarda aranılan uyum.
KALİTE: EN 988 standartlarında %99,995 saf çinko, titanyum ve bakır alaşım.
FULL AKSESUAR: Maksimum su akış performansı sergileyen tam aksesuarlı sistem.
DOĞA DOSTU: Geri dönüştürülebilir, dayanıklı, sürdürülebilir yapılar.
UZUN ÖMÜR: Optimum maliyet, bakım gerektirmeyen çinko sistemler.
DOĞAL: Yıllara meydan okuyan, su geçirmez, yanmaz, paslanmaz, doğal patina*.
FARKLI YÜZEY RENKLERİ: 8 yüzey seçeneği: NaturalZinc (metalik parlak), QUARTZ-ZINC® füme gri, ANTHRA-ZINC® antrasit siyah, PIGMENTO® kül mavi, PIGMENTO® toprak kırmızı, PIGMENTO® liken yeşil, PIGMENTO® ağaç kabuğu, AZENGAR® estampe aydınlık mat yüzey

VMZINC Titanyum Çinko Cephe Kaplama Sistemleri

İlk izlenim çok önemlidir! Bir yapının dışa bakan yüzü olarak tanımlanan cephe için; tasarım kadar kullanılacak malzemeler de önem taşır.
Alışılmışın dışında görsel ihtiyacı karşılaması ve diğer malzemeler ile uyumu gibi estetik görünümü, tasarım esnekliği ve ürün çeşitliliğiyle cephede de eserlere değer katıyor

VMZ Kaset Uygulama

Çağdaş ve  kalıcı estetik için kuruluma hazır sistemler. Interlocking’i andıran sistemiyle hazır kasetler, cephede mükemmel düzgünlük ve estetik sağlar. Kaset şeklinde çekilmiş hazır VMZINC® profillerin, özel taşıyıcı profile monte edilmesiyle yapı cephesi kolayca giydirilir.

VMZ Kompozit

Kompozit levhalar her iki yüzeyinde 0,50 mm VMZINC® titanyum çinko ve arasında yangına dayanımı yüksek FR dolgu malzemesi bulunan yeni nesil kompozit malzemedir.

VMZ Pul Kaplama

Soletos, Losangos, Adeka® ve değişken formdaki tüm pul kaplamalar, form ayırt etmeksizin eğrisel ve düz tüm cephelerde kullanılabilir..

VMZ Özel Büküm ve Perfore

VMZINC® cephe sistemleri delikli (perfore) de yapılabilmektedir. Çift cidarlı cephelerde yeni nesil güneş kırıcı olarak da kullanılan perfore sistemler cephede tasarıma göre standart yada özel boyut ve formlarda perfore edilebilmektedir.

VMZ Tek Kilit Dik Kenet Sistem

Tüm yapılara adapte olabilen bu sistem sayesinde cephedeki tüm uygulama zorlukları ortadan kalkar, çatı ile mükemmel bir uyum sağlanır. Yatay-düşey, değişken genişlik-uzunluktaki levhalardan üretilebilmesi neticesinde özel formlardaki yüzeylerde bile rahatlıkla uygulanabilir.

VMZ Flat Lock (Düz kilitli) Sistem

Dört köşesinde bulunan kilitleri sayesinde kurulumu oldukça kolaydır, yatay, düşey uygulamalara izin veren şık bir görünüm elde edilir. Cephe ölçülerine veya mimari ihtiyaçlara göre farklı ebatlarda üretilebilir.

VMZ Zeta Panel

Çağdaş ve  kalıcı estetik için kuruluma hazır sistemler.

VMZ Sinüs Dalgalı Profil

Dalgalı estetik görünümü sayesinde ışıkgölge oyunlarına izin verir. Düşey, yatay, diagonal uygulanabilen paneller, metal taşıyıcı alt konstrüksiyona monte edilir. Özellikle çok geniş cephelerdeki uygulamalarda estetik akıcı özelliğini etkileyici biçimde yansıtır.

VMZ Interlocking Panel

Hazır VMZINC® panellerin, metal veya ahşap taşıyıcı sistemle cepheye giydirilmesinden oluşan sistemdir. Açık derz aralıkları, estetik yatay ve düşey uygulanabilirliği çok geniş tasarım özgürlüğü sunar.

VMZINC Titanyum Çinko Cephe Alternatif Kaplama Sistemleri

VMZ Tek Kilit Dik Kenet Sistem

“Tek kilit” dik kenet sistem cephe uygulamalarında kullanılır. Düzgün ve nizami bir görünümü vardır. Önceden şekillendirilen levhanın erkek profili diğer levhanın dişi profiline uzunlamasına kenetlenir, kenet tek bir büküm yardımı (90°) ile katlanır.

Bu sistem özellikle geniş cephe kaplamaları (ve/veya) sert iklimin hüküm sürdüğü bölgelerde bulunan yapılar için çok uygundur. (kar, fırtına, yoğun yağmur alan dağlık alanlar ve sert karasal iklimlerde)

 • Kalınlık: 0.70 mm / 0.80 mm
 • Panel eni (net): 430 mm – 580 mm
 • Kenet hadve yüksekliği: 25 mm
 • Minimum eğim: 60° – 90°
 • Max panel uzunluğu: 4 m

VMZ Flat Lock (Düz kilitli) Sistem

VMZINC®  Flat lock panelleri, mimaride yassı perçinleme tekniği ile sade ve şık bir cephe çözümü getirmektedir. Bu sistem, panellerin 4 kenarının da içten kilitlenecek şekilde kıvrılarak birbirine yatay veya dikey geçirilmesi yöntemine dayanır.

Bu mimari çözüm 30 m yüksekliğe kadar olan tüm binalar için elverişlidir.

 • Kalınlık: 0.80 mm
 • Akstan aksa mesafe (net): 285mm / 385 mm
 • Panel uzunluğu: maksimum 4000 mm
 • Ağırlık: 8 kg/m2

VMZ Interlocking Panel Sistem

VMZINC®  Interlocking panel sistemi, bir havalandırmalı cephe kaplama türüdür. Prensip olarak, içten kilitli hazır paneller, beton veya metal bir altyapı ile desteklenen, metal taşıyıcı üzerine tespitlenir. Paneller hızlı ve basit bir yöntemle, lambda-zivana prensibi gizli bir montaj sağlar. Bu montaj sayesinde cephe yüzeyinde, kusursuz düzlükte bir görünüm elde edilir.

 • Kalınlık: 1 mm
 • Panel eni (net): 200 mm / 250 mm / 300 mm
 • Ağırlık: 11.18 kg/m2 – 9.85 kg/m2
 • Panel uzunluğu: Yatay kullanımda maksimum 6000 mm, düşey kullanımda maksimum 4.000 mm
 • Derz aralığı: 10 mm veya 20 mm
 • Profil Kalınlığı: 24 mm

VMZ Zeta Panel Sistem

Zeta panel, duvara monte edilen alt yapıya sabitlenmiş, yatay örtüşen panellerden oluşan bir kaplama sistemidir. Sistem, dış yalıtımla uyumlu olacak şekilde tasarlanmıştır.

Paneller birbirlerine kolayca girer, böylece hızlı ve kolay kurulum yapılabilir.

 • Kalınlık : 0.70 mm
 • Ebat(Boy x en) : 3,000 x 200 mm
 • Derinlik : 13 mm
 • Ağırlık/adet : 4.56 kg / 4.67 kg
 • Yoğunluk (çinko) : 7.2 kg/m2
 • Panel adedi/m2 : 1,66 (5 adet 3 m2 alan kaplar)
 • Kuşak sayısı/ m2 : 1.67
 • Vida sayısı/ m2 : 10

VMZ Pul Kaplama Sistem

Üç Farklı Model ve Ayrıcalıklı Formlar

VMZ Losangos
(160x160mm kare köşeli form)

VMZ Adeka®
(400x400mm pırlanta kesim form),

VMZ Değişken Pul Kaplamalar
(Karo, kare, dikdörtgen)

VMZ Sinüs Dalgalı Profil Sistem

Bu sistem de “rainscreen” ailesine aittir. (havalandırma boşluğu olan duvar kaplaması) Kendi kendini taşıyabilen sistem sayesinde sürekli olmayan cephelerde kullanılabilir. VMZINC®  sinüs dalgalı profiller (beton veya metal) altyapıya sabitlenmiş metal taşıyıcılara monte edilir.

Sistem görselliği ön plandadır, ışık ve gölge oyunlarına izin verir.

 • Kalınlık: 1 mm
 • Oluklu profiller: 18/76 – 25/115 – 43/180
 • Uçtan uca mesafeler: 76 mm – 115 mm – 180 mm
 • Dalga derinliği: 18 mm – 25 mm – 43 mm
 • Ağırlık: 8.7 kg/m2 – 9 kg/m2 – 9.5 kg/m2
 • Uzunluk*: 1.80 m’den 6 m’ye kadar

* Dağlık ve denize 500m ‘ye kadar yakınlığı olan alanlarda 4 metre ile sınırlıdır

VMZ Kompozit Panel Sistem 

VMZINC®  Kompozit her iki yüzeyinde 0,50 mm VMZINC®  titanyum çinko ve arasında 3 mm polietilen dolgu malzemesi (B1 sınıfı FR) bulunan yeni nesil kompozit malzemedir.

Çinkonun tüm zarif nitelikleri ile kompozit sistemin dayanıklılığını birleştiren VMZINC kompozit, kimlikli cepheler için benzersiz mimari olanaklar sunuyor.

 • Maksimum en: 1000 mm
 • Standart boy: 2000 mm – 3000 mm – 4000 mm
 • Maksimum boy: 6000 mm
 • Ti/Zn kalınlığı: 0.5 mm (çift yön)
 • Toplam kalınlık: 4 mm
 • Yoğunluk: 12 kg/m2

(*) 1250 mm en sadece 0.70 mm QUARTZ-ZINC için geçerlidir.

VMZ Kaset Sistem

Cephede geniş ve pürüzsüz yüzeyler istendiğinde kaset sistemler farklı tasarım olanakları sunar. Yatay veya düşey olarak monte edilebilir.

 • Malzeme kalınlığı 1 mm / 1,5 mm
 • Panel boyutları: Maksimum 900 mm x 2800 mm
 • Ağırlık maksimum 12 kg/m²
 • Havalandırma boşluğu minimum 20 mm
 • Paslanmaz çelik vidalar ile arkasında merkezler arası mesafesi 60 cm aralıklı konstrüksiyona monte edilir. Konstrüksiyon 60 mm genişlikte 2 mm et kalınlığında aluminyum veya 1,5 mm et kalınlığında galvaniz olabilir.

VMZ Özel Büküm ve Perfore Sistem

VMZINC® cephe sistemleri delikli (perfore) de yapılabilmektedir. Çift cidarlı cephelerde yeni nesil güneş kırıcı olarak da kullanılan perfore sistemler cephede tasarıma göre standart yada özel boyut ve formlarda perfore edilebilmektedir.

Delik şekil, çap ve yoğunlukları değişirken aynı zamanda mimari etkiye uygun estetik veya fonksiyonel trapez, derzli veya sinüs formlar verilebilmektedir. Homojen veya heterojen yüzeyler ile birlikte istenilen görsel veya logolar bile oluşturulabilir.

Kataloglar

Referanslar

LET'S WORK TOGETHER

We welcome you to contact us for more information
about any of our products or services.